WebIt Bulgaria Summit има претенции за значимост като присъствие на лектори и представени идеи. Не съм присъствал на предишните събития, но първият ден форума тази година си беше голямо разочарование за мен. Останах с впечатление за почиване на стари лаври, самопотупване по рамото колко сме велики и колко значимо е това, което правим (каквото и да е то,с тига да е в интернет) и празнота от към съдържание. Полупразната зала през целия ден засили това усещане (може би съм разглезен от енергията на публикатa на TED събитията тази година). Техноо музиката и дискосветлините допълнително създаваха усеща за телеевангелистка проповед.
През целия ден имаше и изобилие от технически проблеми - неработещи микрофони, проблеми с презентациите, липса на хора от екипа на организаторите, които да дават микрофони на публиката (в един момент се наложи водещият Пламен Русев лично да слезе от сцената и дададе микрофона си на човек от публиката).
Самите лектори и презентации...Поредният форум, на които не се дава възможност за дискусия и качествена Q&A сесия. Няколко пъти директно беше отказано да се приемат въпроси с обяснението, че нямало време...Можеше просто да не се къчкат цупурнайсет хиляди лектори с 5 минутни презентации, а по-малка бройка с по-интересни презентации. Quality before quantity anybody?
Президентът Росен Плевнелиев, в ролята си на почетен лектор, откри форума с лекция посветена на електорнното правителство и бъдещият технологичен парк в София. Нямах представа, че президентът ни е толкова безличен и смотан на живо, през цялото време си мислих "Баси чехльото е тоя". Утешително малък ъпгрейд на фона на Гоце. Лекцията на Плевнелиев звучеше като есе на гимназист на тема "Ползите от електронното правителство" - всеизвестни, до болка познати истини. Лошото е, че Плевнелиев си мисли, че самите държавни служители ще оптимизират и създадът електронното правителство. Неговата визия е хорицата сами да седнат на една маса, да си кажат кой какво прави и сами да решат кое може да се пусне у интернеда. В този процес щяло да има и добавена стойност, щели да се оптимизират много процеси като цяло, streamlining edин вид. Подобна революция няма как да дойде от вътре, просто защото значи голяма част от служителите да станат още по-ненужни и да са заместени от евтини и ефективни технологични решения. Повечето държавни служители са си заклети лудити, а пък управляващите имат в тяхно лице верен електорат...Както и да го погледнеш, Параграф 22.
Интересът на Плевнелиев и тръбенето за технологичния парк SofiaTech е обясним с миналото на Плевнелиев и БизнесПарк София...
Левон Хампарцумян внесе свежа глътка въздух и реализъм след речта на Плевнелиев. Жалко сaмо, че президента и Борислав Стефанов, директор на Агенцията за инвестииции, вече бяха отпрашили. Хампарцумян в прав текст заяви, че за да има ефективно електорнно правителство, трябва първо да се изкоренят неефективните и бездарни държавни служители, които страдат от мания за величие и всячески се стараят да стъжнят живота на бизнеса в България. "Бозовци" - много точна дума използвана от банкера, за да опише тези индивиди.
Даниел Кнап, Директор Рекламни анализи, IHS Screen Digest, показа интересни данни за рекламния пазар в България и Централна и Източна Европия. Телевизията може да е стара медия, но все още доминира, но интернет рекламата е тази, която дърпа бранша. Найрекпамирани са бързооборотните стоки. Това го каза потвърди и Марта Клепка (Gemius). В България рекламираме ранъ, докато в другите страни рекламират финансови продукти и услуги и автомобили...Което не е изненада, само това се произвежда в БГ, а и 60% от доходите на българина отиват за храна...
Красимира Райчева, Мениджър (Visa Европа за България) - имаше възможност да направи страхотна презентация на тема новите разплащателни методи и технологии, но се удави в суха статистика, технически проблеми и слаби презентационни способности.
Тимотей Гала от HTTPOOL обясни, защо безцелното присъствие във Facebook е безсмислено и отбеляза, че всяка корпоративна страница трябва да има ясен фокус и да качва niche content. Дано повече бранд мениджъри го чуят. Чудесни примери с Societe Generale Slovenia и Deutsche Bank.
София Христова, директор онлайн застраховане и CRM w Generali, България - страхотни крака! Иначе нищо интересно не каза, скоро май няма да видим истинско онлайн застраховане.
Лично за мен, най-интересният панел беше "Успешни дигитални стратегии за FMCG, системи за
лоялност им маркетинг в социалните медии - панелна дискусия с модератор
Лазар Малаков и с участието на Марта Клепка (Gemius), Иван Димитров
(Студио Модерна), Мартин Петров (Sportal), Николай Тинков (Johnnie
Walker & Bushmills)". Панелът започна отлично с пример за конфронтация на блогър с марка и как марката е реагирала адекватно на публикуваната критика. После обаче дискусията заби в посока Facebook и не мръдна от там. Говорихме се за лайкове, модериране на коментари, потребителски контент...Facebook не е социална медия, а мрежа и има доста ясни рамки и функционалностим което доста улеснява менажирането ѝ. Така и не чух как засичаме хора, като въпросния блогър в началото на панела и как контролираме , нещо което е толкова динамично като блогосферата, оналйн форумите, twitter.
Другно неприятно впечатление ми направи манията на рекламистите и бранд мениджърите да броят на лайкове и коментари. Чест прави на Николай Тинков, който цитира скорошно изследване нa
Ehrenberg Bass Institute, което доказва, че Likes Ain't Shit и хората следят ФБ страниците основно за намаления и други goodies. Марта Клепка (Gemius) също потвърди, че лайковете и коментарите са само част от целия пъзел.
За съжаление, това беше един от панелит без Q&A сесия. След този панел и в контекста на Ehrenberg Bass Institute проучването, доста абсурдно имаше презентация как с позната пирамидална схема и малко награди може за няколко седмици да изпраскаш 250К фена във Facebook. Нямам проблем със схемата - ако само ти лайкнеш, участваш за награда А, ако доведеш 5 френда, участваш за по-скъпата награда Б. Нискaта цена и усилие за участие улеснява набирането на голяма бройка. Това, което не ми е стана ясно е, колко от така привлечените фенове остават активни и следят активно контента на страницата. Като цяло повечето демонстрирани проекти бяха насочени към епизодично набиране на бройки и никой не демонстрира как се поддържа създадената енерция.
Добре, че беше SuperHosting да разведри атмосферата на един доста тягостен форум.